Az emberi erőforrás menedzsmentjére specializálódott szakemberek feladata, hogy a munkahelyet kereső és a munkaerőt kereső felek között elősegítse az egymásra találásokat, és gondoskodjon arról, hogy a szervezetben minden személyi és környezeti feltétel adott legyen a fejlődésre. Nézzük, ki is az a HR tanácsadó, és hol, milyen területen lehet a segítségére számítani?
Ki az a HR tanácsadó?
A legtöbb ember a HR hallatán a munkabérek kifizetésére gondol. Ez azonban nem fedi a valóságot, a HR ugyanis jóval több, mint a személyi ügyek intézése. Igen, a szakterületnek van olyan része, ami a bérezéssel, az adminisztratív feladatokkal foglalkozik, de ide sorolandó sok más mellett a szervezet fejlesztése, az egyéni tehetséggondozás, a képzések, tréningek szervezése és a kiválasztás is.
Aki HR tanácsadóként szeretne dolgozni, annak érdemes elvégezni az egyetemi képzést. Ezt 2006 óta lehet megtenni, ekkor indultak ugyanis az első mesterszakok ezen a területen. Az emberi erőforrás tanácsadó, vagyis a HR tanácsadó egyetemi képzést azzal a céllal hozták létre, hogy egy magasabb szinten, szélesebb perspektívában tekintsenek a szakemberek a munkaerőpiacra, meglássák az összefüggéseket és komplex elemzések, megoldási javaslatok kidolgozására legyenek képesek.
Variációk egy témára
A HR tanácsadó képzést végzett emberek igen széles palettáról válogathatnak az elhelyezkedést, specializációt illetően. Rengeteg szakterület van ugyanis, amelyek mind a HR-hez tartoznak, de más-más tudást követelnek meg.
Nem mindegy például, hogy valaki a toborzásra összpontosítja az ismeretszerzését, vagy pályaorientációra, vagy éppen egy munkaügyi központban szeretné segíteni az álláskeresés folyamatát. Ezek mind eltérő specializációt követelnek meg, jóllehet az alapjuk közös, a HR. Nézzünk néhány tipikus feladatot!
Szervezetfejlesztés
Minden szervezetnek szüksége van olykor egy olyan emberre/csapatra, aki képes külső szempontból ránézni a folyamatokra a működésre. Ezt időről időre meg kell tenni, hiszen így azonosíthatók a leginkább azok a pontok, ahol fejlesztésre van szükség. A szervezetfejlesztő tréningek segítenek megtalálni ezt a külső nézőpontot és még megoldási javaslatok is születhetnek a közös gondolkodás eredményeképpen.
Fejvadászat, toborzás
Tipikus HR tanácsadói feladat a fejvadászat és a toborzás is. E folyamatok célja, hogy egy megüresedett pozíciót vagy egy teljesen új pozíciót olyan emberrel töltenek fel, aki szakmailag és személyiségében is illeszkedik a csapathoz, a céghez. A tanácsadók ezt az olykor hosszadalmas folyamatot vezénylik le, a pozíció leírásától egészen az új munkaerő integrálásáig.
Tréningek
A HR tanácsadók különféle tréningeket is tartanak attól függően, hogy mire van szüksége a megrendelőnek. Ezek a tréningek irányulhatnak az együttműködés, a kommunikáció fejlesztésére, az agilis kultúra kialakítására, az elégedettség felmérésére, a stresszkezelésre, a tárgyalástechnika, a prezentációs készségek tökéletesítésére, és még folytathatnánk a sort.
Vezetőfejlesztés
A közép- és felsővezetők képzése és fejlesztése igen fontos tanácsadói feladat. Az egyéni és csoportos alkalmak során a vezetők a legfontosabb készségeiket gyarapíthatják, csiszolhatják szakmai irányítás mellett.
Teljesítményértékelés
A HR szakemberek feladat a legtöbb esetben a vállalati teljesítményértékelő szisztéma kidolgozása. Egy olyan rendszert építenek fel és alkalmaznak a gyakorlatban, amivel a dolgozók teljesítményét, fejlődését mérni lehet, ami alapján visszajelzéseket tudnak adni.
Külsős vagy belsős
Alapvetően a HR tanácsadó két utat választhat, elhelyezkedhet vállalati oldalon vagy elszegődhet egy HR területre specializálódott vállalathoz.
Belsős szakemberként a tanácsadó egyetlen cég HR ügyeiért és folyamataiért felel. Jellemző, hogy ezekben a munkakörökben a feladatok igen változatosak, hiszen a stratégia felépítésétől a teljesítményértékelésen át a munkahelyi egészség témájáig, mindenben jártasnak kell lenni egy bizonyos szintig.
A külsős tanácsadó ezzel szemben nem a cég alkalmazottja, hanem vagy szabadúszó vagy pedig egy HR cég alkalmazottja. A HR kiszervezés, vagy HR outsourcing kifejezett hasznos lehet a kisebb vállaltok számára, akik nem engedhetik meg maguknak egy HR részleg fenntartását vagy egy fix szakember alkalmazását.
A kiszervezett, vagyis külsős tanácsadók jellemzően ugyanazokat a feladatokat látják el, mint a belsős emberek, azzal a hatalmas különbséggel, hogy egy szakértői csapat esetén a tudás sokkal szerteágazóbb, a működés pedig könnyebben skálázható annak fényében, hogy éppen mekkora HR kapacitásra van szükség.
A HR szakma roppant sokoldalú és változatos. A HR tanácsadók emberekkel dolgoznak, egyéneket fejlesztenek, mindez pedig a csapat és a cég működésére is hatással van. Összességében tehát a sikeres és gördülékeny, hatékony működést segítik elő.