A vezetőfejlesztés esszenciája
A vezető a szervezet feje, aki kapitányként irányítja a legénységet az üzleti élet tengerén. Ahogy senki nem születik hajóskapitánynak, vezetőnek sem, egy hosszú folyamatot kell bejárni ahhoz, hogy valaki igazán hatékonyan és jól tudjon irányítani egy céget, vagy annak egy részlegét. A szakemberek által irányított vezetőfejlesztés lehetőséget teremt a legfontosabb készségek elsajátítására, a helyzetek elemzésére kiértékelésére. Nézzük, mit kell tudnia egy jó vezetőnek, és mire jó a vezetőfejlesztés!
Az emberek hosszú utat járnak be, mire vezetői pozícióba kerülnek. Egyfelől az edukációs szakasz idején, az egyetemi évek alatt, elmélyednek egy szakterületben, majd a tanultakat a gyakorlatba is átültetik, amint kilépnek a munkaerőpiacra.
Sokan azt gondolják néhány ledolgozott év után, hogy akár már az egész céget is tudnák irányítani. Nem számolnak azonban azzal, hogy nem elég ismerni a leckét és elegendő munkatapasztalattal rendelkezni, fel kell szedni azt a tudást is, amivel egy csapatot lehet irányítani, motiválni, amitől a vezetés igazán hatékony és gördülékeny lesz.
Tény, hogy vannak emberek, akinek ez ösztönösen megy egy bizonyos szintig, az a vezető azonban, aki azt gondolja, hogy neki már nem lehet újat mutatni, annak kellemetlen meglepetésben lehet része. A világ, a környezet, a dolgozók ugyanis változnak, ezekre pedig a vezetőknek reagálnia kell. Ezért nem szabad háttérbe szorítani a fejlesztési terveket, még akkor sem, ha időt és energiát igényelnek.
Miért mondj igent a vezetőfejlesztés gondolatára?
A jó vezető hozzájárul a cég növekedéséhez. Teszi ezt egyfelől úgy, hogy képes motiválni és megtartani az embereket, ezáltal csökkenti a fluktuációt, ami különösen fontos abban a tekintetben, hogy sokkal vonzóbbá válik a szakma legjobbjai körében. Mindenki szeretne olyan cégnél dolgozni, ami jól működik, sikeres, a szervezeti kultúra pedig támogató.
A másik fontos érv, amiért vezetőből csakis a legjobbat érdemes a csapat élére állítani, hogy egy profi átlátja a helyzeteket, felismeri az üzleti lehetőségeket. Egy olyan sakkjátékos, aki figyel, reagál és lép. Megfontolt és átgondolt döntéseket hoz, amik az anyagi gyarapodást is meghozzák.
Milyen a jó cégvezető?
A jó vezető rendelkezik bizonyos készségekkel, melyeket tudatosan palléroz, gyarapít. Ahogy az úszó legyűri a végtelen hosszokat, szárazföldi edzést tart, ügyel a táplálkozására és mentálisan is erősít, hogy jobb és jobb legyen, úgy edzi magát a vezető is.
A készségek jellegzetessége ugyanis, hogy sok munkával és tudatossággal lehet őket fejleszteni. Nézzük, melyek ezek a készségek!
Szakmai felkészültség
A vezető megítélésének szempontjából a mélyreható elméleti és gyakorlati szakmai ismeretek alapnak tekinthetők. Attól viszont, hogy valaki profi, még nem lesz jó vezető, viszont az is tény, hogy az ismeretek hiányában sem tudja majd kivívni az „Év legjobb főnöke” címet. A vezetőnek ugyanis ismernie kell a vállalati folyamatokat, a rendszert át kell látnia, tisztában kell lennie a kritikus pontokkal, és azt is tudnia kell, hogy a döntéseinek milyen következményei vannak.
Jártasság az emberi kapcsolatokban
Ez egy igen komplex terület, ami azzal kezdődik, hogy a vezetőnek úgy kell viselkednie, ahogy szeretné, hogy a beosztottjai is viselkedjenek. Például, ha a vezető folyamatosan késik a megbeszélésekről, akkor nehezen várhatja el a kollégáktól, hogy ők időben megjelenjenek a meeting roomban.
Nézőpontváltás
Fontos vezetői tulajdonság még az empátia, a konfliktusos helyzetek feloldásának képessége is. Ezek alapja a nézőpontváltás, ami van akinek természetesen megy, van akinek nehezebben. A vezetői tréningek során ennek a képességnek a fejlesztésére számos lehetőség nyílik a gyakorlatok, beszélgetések segítségével.
Igazságosság
A vezetők kezében pozíciójukból adódóan hatalom van, amivel nyomást tudnak gyakorolni a munkatársakra. Fontos azonban, hogy a jó leader az erő és a szív között megtalálja az egészséges egyensúlyt. Ezzel a munkahelyi morál, az elfogadás és az összetartás elősegíthető.
Jó kommunikációs képességek
Lényeges, hogy a vezető mesterien bánjon a szavakkal. Na nem a manipuláció szintjén, sokkal inkább az együttműködést segítő fordulatok tekintetében. Ha jó stílusban, határozottan tud előadni és tárgyalni, írásban is kiváló érzékkel nyilvánul meg és képes figyelni másokra, akkor a csoport tagjai tisztelni fogják és elfogadják vezetőként.
Stratégiai gondolkodás
A vezető a cég fejeként iránymutatásokat fogalmaz meg. Ehhez elengedhetetlen, hogy képes legyen álmodni, majd az álmait reálisan megítélni, víziót alkotni és célokat megfogalmazni. Sőt, ezt nem elég tudni, át is kell adni a cég többi tagjának.
Egy erős lábakon álló stratégiával kell rendelkeznie, emellett pedig arra is fel kell készülnie, hogy ha váratlan helyzet adódik, ami gyors reakciót és döntést követel meg. A folyamatok átlátása és hatékony megszervezése szintúgy vezetői hatáskör, ahogy a feladatok delegálása is.
Egy jó vezető tehát látja a víziót, a célokat, az eszközöket, a humán erőforrást, az anyagi forrásokat és a környezetet, és mint egy karmester, virtuóz módon hangolja össze az egyes komponenseket.
Személyiségjegyek
Jó vezetővé senki sem születik, sok munka és tapasztalat kell hozzá. Tény azonban, hogy vannak tulajdonságok, amik a vezetővé válás folyamatát megkönnyíthetik, ilyen például a határozottság, a rugalmasság, a leleményesség, az önismeret, a nyitottság, a rugalmasság, az alázat a munka iránt és a stressz hatékony kezelése. Ezeken nem lehetetlen változtatni, sok-sok kitartással és munkával mindegyik csiszolható.
A vezetőfejlesztés folyamata igen összetett is lehet, attól függően, hogy csak egyetlen specifikus területre koncentrál, vagy pedig egy átfogó program, ami több fejlesztendő területet és átfog. Nézd meg, milyen vezetőfejlesztő képzéseket és tréningeket kínál a HR Partner Consulting!