A középvezetők helyzete minden szervezetben speciális kihívásokat rejt magában. Gyakori jelenség, hogy a hogy a középvezetői réteg a felsővezetők elvárásai, és munkatársaik elvárásai között őrlődik, egyensúlyoz, „két irányból van szorítva”. Sok esetben nehézségnek élik meg a mindkét irányból érkező eltérő elvárásoknak teljesítésének kényszerét. Maga a szerepük is ellentmondásos, hiszen egyszerre kell beosztotti és vezetői sapkát viselniük, váltogatniuk közte nap mint nap.
A szervezet felsővezetése ezzel szemben nem ritkán úgy érzékeli, hogy a középvezetők „szakszervezeti bizalmi” szerepet játszanak, és a céges szempontok képviselete helyett a beosztottak érdekeiért lobbiznak felfelé. Hogy alakítható ki egy olyan középvezetői szerep, amelyben létrejön az egészséges egyensúly, és megvalósul a valódi híd szerep?
A programon résztvevők elsajátítják, hogy hogyan teremtsenek egyensúlyt: egyrészt a vezetés tagjaként, és a felsővezetéssel összhangban, a céges szempontokat képviselve, de ezzel együtt csapatuk fontos vezetőjeként.
1137 Budapest, Radnóti Miklós utca 38.
I. em. 4. sz.