Az Action Learning, azaz a kiscsoportos akciótanulás egy olyan team coaching módszertan, amely a csoporttagokra épít és nem kívülről behozott szakértő tudásban látja a megoldást. Ötvözi az egyéni coaching, a csoportos coaching és a vezetőfejlesztő tréningek legjavát.
Könnyen érthető és logikus struktúrát követő módszertan, amely elkötelezetté teszi a résztvevőket saját tanulásuk és egymás megértése iránt. Nézzük részletesen az Action Learning lényegét és a benne rejlő lehetőségeket!
Mi az az Action Learning?
Az Action Learning (továbbiakban AL) egy csoportos coaching módszertan. A módszertan alkalmazható csoportok (különböző szakterületekről érkezők) és csapatok (azonos szakterületet képviselők) fejlesztésére is.
Egy AL csoportba a résztvevők érkezhetnek a mindennapokban szorosan együtt dolgozó csapatból (például azonos szakterületről, közös projektből) vagy akár teljesen eltérő területekről, funkciókból, divíziókból és különböző projektekből. A módszertan egyetlen dolgot nem támogat: a közvetlen szervezeti hierarchia jelenlétét a csoportban.
Hogyan néz ki egy Action Learning folyamat?
A módszer hatása folyamatban a legerősebb, így formálja leginkább a vágyott készségeket. Ennek megfelelően az Action Learning folyamat 6-10 alkalomból áll, a csoport ideális létszáma pedig 6-10 fő.
A fókuszban minden alkalommal a problémamegoldás van. A Témagazda és a Coach szerepkörök találkozónként változnak. Ez annyit jelent, hogy minden alkalommal más lesz az, aki behozza az aktuális vezetői problémáját, dilemmáját, kérdését. A többiek, akik épp nem témagazdák, ők coach szerepkört töltenek be és kérdéseikkel, tudásukkal segítik a témagazdát abban, hogy rátaláljon a megoldásra. A témagazda ezekre folyamatosan reflektál és így lépésről lépésre tárja fel a problémát és rajzolódik ki végül majd a megoldás.
Mindehhez a kereteket a Team Coach teremti meg. Ő az, aki különböző beavatkozásokkal támogatja azt, hogy a coachok minél több bölcsességet, ötletet és tapasztalatot tudjanak megosztani a témagazdával.
A résztvevők által behozott témának az alábbi kritériumoknak kell megfelelnie:
- legyen munkával kapcsolatos,
- itt és most aktuális,
- ne legyen még ismert megoldása,
- legyen benne cselekvési jogköre a témagazdának és
- legyen benne energia, tehát meg akarja oldani.
A csoport tagjai együtt és egymástól tanulnak azáltal, hogy saját, valódi problémáikon dolgoznak és a saját tapasztalataikra reflektálnak. Az Action Learning további ereje, hogy személyesen és online is alkalmazható, ráadásul alkalmanként legfeljebb fél napot vesz igénybe.
Mikor ajánljuk az Action Learninget?
- tehetségmenedzsment programok indításakor, megújításakor
- kommunikációs szemléletmód és készségek fejlesztésére
- a társosztályok közötti együttműködés fejlesztéséhez
- cégen belüli változási folyamatok támogatására
- csapatok önállóságának és felelősségvállalásának növeléséhez
- új csapatok összerázására
- feltárni azt, hogy ki hogyan járul hozzá a közös célok eléréséhez
- fejlettebb vállalati kultúra meghonosításakor vagy tanulószervezeti működés bevezetésekor
Action Learning képzés
Az Action Learning módszerét az Action Learning Team Coach képzés során lehet elsajátítani. Képzésünket azoknak coachoknak, trénereknek, HR-eseknek vagy vezetőknek ajánljuk, akik szeretnének egy innovatív, problémamegoldó módszertant elsajátítani. A 3 napos képzés alatt a résztvevők megtanulják az Action Learning felépítését, és azt, hogyan kell egy ilyen folyamatot moderálni.
Az Action Learning képzés felépítése egy előzetes interjúval, ismerkedéssel kezdődik. Ezt követi maga a 3 napos képzés. A tanulási folyamat során egyéni konzultáció keretében is lehet segítséget kérni.
Az Action Learning Team coaching fókuszterületei: a problémamegoldás, a vezetésfejlesztés és a közösségépítés.
Ha kérdésed van, akár a folyamatról, akár a képzésről, fordulj hozzánk bizalommal!